Site icon Vo5.org лучший информационно-развлекательный портал

Деформація стоп: причини, симптоми, лікування

Деформація стоп: причини, симптоми, лікування

Деформації стоп — це стійкі органічні зміни форми і довжини кістково-м’язового компартмента дистального сегмента нижньої кінцівки.

Лікуванням цього захворювання займається: травматолог-ортопед. Знайти найкращого фахівця можна за посиланням: https://medicalplaza.ua/uslugi/khirurgiya.

Содержимое

Про захворювання

Найчастішим варіантом деформації стоп є вальгусне викривлення (hallux valgus), коли великий палець відхиляється до зовнішнього краю і в запущених випадках може заходити на другий палець. Деформація зазвичай є ускладненням первинного процесу, що призводить до викривлення або вкорочення кісткових структур стопи, патологічної зміни суглоба, пошкодження сухожильно-зв’язкового компартмента.

Діагностика вальгусної деформації стопи базується на оцінці клінічної картини, даних об’єктивного огляду та візуалізаційних методів діагностики. Захворювання може супроводжуватися болями в стопі, які посилюються під час ходіння та вдягання тісного взуття. Іншими проявами вважаються кульгавість, болі у вищерозташованих суглобах ноги, а також у попереку (через зростаюче навантаження на хребет). Для наочної оцінки наявної кісткової аномалії проводять плантографію і рентгенографію, за показаннями виконують пошарове сканування за допомогою комп’ютерної або ядерно-магнітної томографії.

Залежно від стадії патологічного процесу лікування може бути консервативним або хірургічним. Оптимальну програму корекції допоможе визначити фахівець.

Незважаючи на те, що вальгусна деформація є однією з найпоширеніших ортопедичних патологій стопи, можливі й інші варіанти (описані нижче в класифікації). Тому діагностика і підбір диференційованого лікування деформації стопи перебувають у компетенції травматолога-ортопеда.

Види деформації стоп

Розрізняють такі види деформації стоп у дорослих і дітей:

До першої групи відносять молоткоподібну і кігтеподібну деформацію пальців, поперечну розпластаність, вальгусне відведення першого пальця, деформацію Тейлора, обмеження тильного згинання стопи тощо.

До другої групи належать вторинні деформації, які зумовлені необхідністю виконання каліцтва, наприклад, у пацієнтів із діабетичною стопою або після травматичного розтрощення тканин.

Симптоми

Основними клінічними ознаками деформації можуть бути:

За зовнішнім виглядом стопи лікар може встановити попередній діагноз:

Причини деформації стоп

Причинами деформації стоп можуть стати такі чинники:

Діагностика

Діагностика виду та ступеня деформації стопи базується на результатах додаткового обстеження, яке може містити такі методи:

Лікування деформації стопи

Лікування деформації стопи визначається її видом, причиною і ступенем викривлення. У разі незначної вираженості рекомендують консервативні заходи, а в разі важких деформацій — показане хірургічне втручання.

Консервативне лікування

Призначення консервативного лікування (взуття, устілки, ортопедичні пристосування) здійснюється на основі потреби в тому чи іншому виді корекції та розвантаження.

Взуття, яке має використовуватися пацієнтами з деформаціями стоп, вирізняється низкою особливостей:

Для пацієнтів, які належать до групи високого ризику, доцільно застосовувати індивідуально виготовлене ортопедичне взуття та індивідуальні устілки, що моделюють склепіння стопи і більш ефективно розвантажують зони, схильні до стиснення.

За показаннями проводять застосування різних ортопедичних пристроїв (коректори молоткоподібної деформації пальців, метатарзальна подушка та ін.). Підбір ортопедичних коректорів має бути тільки строго під індивідуальним контролем фахівця. Найбільшого поширення набули індивідуально виготовлені силіконові коректори деформації пальців.

Хірургічне лікування

Залежно від виду деформації та вираженості клінічних ознак можуть проводитися такі втручання:

Реконструктивні операції за вроджених і набутих деформацій стопи вирішують два важливі завдання:

Профілактика деформацій стопи

Профілактика деформацій стопи насамперед охоплює носіння якісного та зручного взуття, що відповідає ортопедичним вимогам (повторює фізіологічні вигини стопи та дає змогу рівномірно розподілити навантаження на ноги). Пацієнтам із цукровим діабетом важливо адекватно компенсувати вуглеводні порушення, щоб знизити ризики розвитку діабетичної стопи, яка може стати причиною деформації. Для попередження опікової деформації рекомендовано дотримуватися заходів безпеки та забезпечити безпечне середовище для переміщення дітей.

Реабілітація вальгусної деформації стопи

У післяопераційному періоді рекомендується ортезне забезпечення (носіння лонгети на нічний час упродовж кількох місяців), виготовлення та носіння індивідуального взуття. У програму реабілітації вальгусної та іншої деформації стопи включаються також фізіопроцедури, масаж і лікувальна фізкультура.

Exit mobile version